img
HTML

Nedir ?

HTML Nedir ?

HTML dilini vücudumuzdaki iskelet gibi düşünebilirsiniz. Web siteleri için olmazsa olmaz. Gördüğünüz tüm web sitelerinin temeli HTML ile kodlanmıştır.

HTML web tasarım dilleri arasında en kolay olanıdır. Çünkü sadece iskeleti oluşturmak ve içerik girmek için kullanılıyor. Dolayısıyla temel etiketleri öğrenerek HTML diline tamamen hakim olabilirsiniz.

HTML dili iskelete benzetiliyor çünkü Head, Body, Footer bölümlerinden oluşuyor.

Head Bölümü: Web Site başlığının yazıldığı (Title), Seo etiketlerinin yazıldığı (Meta), Css veya Jquery dosylarının çağırldığı (Link) ve Google araçlarının izleme kodlarının yapıştırıldığı (Google Analytics, Search Console) bölümdür.

Body Bölümü: Bu bölüm web sitesinde görünen kısmıdır. Tüm tasarımlar ve içerikler bu kısımda bulunur. Dolayısıyla en çok kod yazdığınız ve zaman ayırdığınız kısım burasıdır. Burada genellikle (div) içinde (section) içinde (article) yapısı kullanılır.

Footer Bölümü: Web sitesinin en aşağısında yer alan bölümdür. Bu bölümde web sitesinin telif hakkı, gizlilik politikası ve satış sözleşmeleri vardır. Genelde Jquery kodlarını yazmak ve dosyalarını çağırmak içinde kullanılan alandır.

Sonuç olarak gördüğünüz tüm web sitelerinde HTML kullanılmaktadır. Öğrenmesi çok kolay olduğu için hiçbir şekilde gözünüzü korkutmasın. HTML'in' hiçbir zaman yanından ayrılmayan kardeşi CSS ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.