img
CSS

Nedir ?

CSS Nedir ?

CSS için tam teçhizatlı boyama kutusu benzetmesini çok yakıştırıyorum. Çünkü HTML ile iskeletini oluşturduğumuz web sitemizin CSS ile renklendirme ve şekillendirmesini yapıyoruz. CSS‘de HTML gibi öğrenmesi kolay bir dil. Burada yaratıcılık ve renk uyumu ön planda oluyor. Web sitenizin tasarımının ziyaretçiler tarafından beğenilmesi çok önemli. Bu nedenle CSS ile göze hitap eden tasarımlar yapmalısınız.

CSS kodları ile ilgili bilgi vermeyeceğim çünkü detaylıca anlatan birçok içerik var. Temel şeylerden bahsedeceğim.

CSS kodları seçicilerin içine yazılır. Önce uygulayacağınız yeri (#, ., * veya element) seçiyorsunuz sonra { } şeklindeki süslü parentezlerin arasına CSS kodlarını yazıyorsunuz.

BOOTSTRAP kütüphanesi CSS ile yazılmıştır (JQUERY hariç). BOOTSRAP class’lar ile web sitemizi mobil uyumlu şekilde ölçeklendirmemize yardımcı oluyor.

Web sitemizin mobil uyumlu olmasını CSS kodları ile sağlıyoruz. BOOTSTRAP sayesinde web sitemizin büyük kısmı mobil uyumlu olsa bile bazı kısımları kendimiz CSS ile düzeltmemiz gerekebiliyor.

@media only screen and (max-width: 600px) { 
/* Kodlar Buraya */
}

Yukarıdaki kod parçacığı kısaca maksimum genişlik 600px ise bunları yap diyor.

Sonuç olarak gördüğünüz tüm web sitelerinde CSS kullanılmaktadır. Öğrenmesi çok kolay olduğu için hiçbir şekilde gözünüzü korkutmasın. CSS‘in hiçbir zaman yanından ayrılmayan kardeşi HTML ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.